تعمیر اجاق گاز اسنوا

 

هنگام نصب اجاق گاز به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از این که درمورد عیب‌ یابی اجاق گاز صحبت کنیم بهتر است کمی در مورد نکات نصب اجاق گاز بدانید. اگر اجاق گازتان را کاملا اصولی و با رعایت نکات ایمنی راه‌اندازی کنید بعدها مشکلات کم‌تری خواهید داشت و اجاق‌تان برای مدت بیشتری سالم می‌ماند:

 • اجاق گاز باید جایی نصب شود که هوا در آن‌جا جریان کافی داشته باشد. یک مکان کوچک و دربسته برای نصب اجاق گاز مناسب نیست چون اجازه نمی‌دهد گازهای خروجی از فضا خارج شود و درادامه هم مشکلات زیادی به‌وجود بیاید.
 • حالا که دانستید اجاق را نباید در یک جای کوچک و بسته نصب کرد، لطفا از آن‌طرف بام نیفتید و اجاق را در مسیر وزش باد هم راه‌اندازی نکنید.
 • برای راه‌اندازی اجاق گاز به یک شیلنگ مناسب احتیاج دارید. شیلنگ مخصوص اجاق گاز بخرید و دقت کنید طول شیلنگ بیشتر از ۵/۱ متر نباشد.
 • یک بست مناسب برای متصل کردن شیلنگ به لوله‌‌کشی گاز تهیه کنید.
 • بعد از وصل شیلنگ و نصب اجاق گاز حالا نوبت به تست نشت گاز می‌رسد. مقداری کف صابون درست کنید و اطراف محل اتصال شیلنگ با اجاق گاز را ازنظر نشت گاز،کاملا تست کنید.
 • حالا دیگر اجاق گازتان نصب شده است ولی این تمام ماجرا نیست. بعد از این باید حسابی مراقب سالم ماندن گازتان باشید؛ سطح سینی گاز را با سیم ظرفشویی تمیز نکنید و سعی کنید یک دستمال نرم برای این کار کنار بگذارید. به‌علاوه بهتر است مراقب باشید غذاهایتان سر نروند تا برای منافذ گاز و… مشکلی پیش نیاید.

آموزش عیب یابی و تعمیر اجاق گاز به زبان ساده

خب برگردیم به اجاق گازتان که سرشب و قبل از آماده کردن شام ناگهان خراب شده بود و دیگر روشن نمی‌شد. اینطور مواقع به‌جای زانوی غم بغل کردن و دنبال تعمیرکار گشتن می‌توانید به‌دنبال عیب یابی اجاق گاز باشید؛ خدا را چه دیدید شاید مشکل کوچکی وجود داشته باشد که خودتان بتوانید حلش کنید.

ما درادامه می‌خواهیم بحث آموزش تعمیر اجاق گاز را دنبال کنیم. البته این روش‌ها تا جایی جواب می‌دهند که فقط ایرادهای سطحی و ساده وجود داشته باشد، وگرنه برای عیب یابی اجاق گاز و تعمیر تخصصی باید با تعمیرکار متخصص و مطمئن تماس بگیرید. این شما و این مشکلات رایج در رابطه با تعمیر فر، اجاق گاز مبله، رومیزی، توکار و…

 • چرا اجاق گاز جرقه نمی‌زند؟

احتمالا مشکلی برای کلید جرقه یا ترانس جرقه پیش آمده است. ازطرفی امکان دارد سیم‌های اتصال قطع شده باشند. بهتر است سیم‌ها و کلید جرقه را چک کنید و اگر نتوانستید مشکل را حل کنید با تعمیرکار تماس بگیرید.

 • چرا شعله اجاق گاز روشن نمی‌شود؟

قبل از هرچیز باید جریان گاز را کنترل کنید. ممکن است جریان گاز قطع شده باشد. حواس‌تان به نشت گاز و مشکلات مربوط به آن هم باشد.

اگر جریان گاز برقرار بود سوراخ‌های مشعل یا پیلوت را بررسی کنید چون امکان دارد مسدود شده باشند. یک برس کوچک بردارید و سوراخ‌های مشعل و اطراف شعله‌ها را کاملا تمیز کنید.

روشن یا خاموش بودن پیلوت را نیز کنترل کنید، شاید پیلوت خاموش شده باشد و شما متوجه نشده باشید. اگر این راه‌ها جواب ندادند درنهایت برای تعمیر اجاق گاز با تعمیرکار تماس بگیرید.

شعله‌های گاز در حالت عادی باید حدود ۲۰ میلی‌متر طول داشته باشند و به رنگ آبی بسوزند. علت زرد سوختن شعله اجاق گاز می‌تواند به وجود رطوبت ارتباط داشته باشد. ازطرفی ممکن است حفره‌های اطراف مشعل‌ها گرفته باشند یا حتی بقایای مواد شوینده داخل‌شان گیر کرده باشد. برای حل این مشکل و تعمیر اجاق گاز باید صفحه‌ی گاز را کاملا تمیز کنید و در آخر با یک دستمال نرم تمام اطراف شعله‌ها را خشک کنید. در مقاله‌ی زیر بیشتر در این‌باره برایتان نوشته‌ایم:

 • چرا پیلوت اجاق گاز خودبه‌خود خاموش می‌شود؟

تنظیمات پیلوت به‌هم خورده است یا جریان گاز کافی به پیلوت نمی‌رسد. مقداری از محفظه‌ی پیلوت را ببندید تا مشکل حل شود. بهتر است تنظیمات پیلوت را هم چک کنید.

 • چرا اجاق گاز دود می‌کند؟

بیشتر کارخانه‌های سازنده اجاق گاز در آخرین مرحله‌ی تولید، سطح سینی گاز را با نوعی روغن صنعتی می‌پوشانند و به‌احتمال زیاد همین باعث می‌شود در اولین روزهای استفاده‌، اجاق گاز دود می‌کند. اگر سینی اجاق گاز نو را به‌طور کامل تمیز کنید این مشکل برطرف می‌شود.

اجاق‌ گازهای قدیمی‌تر زمانی دود می‌کنند که تمیز نباشند و روغن و باقی مانده‌ی غذاها حداقل چندین روز روی سطح گاز باقی مانده باشد. برای حل این مشکل باید اجاق‌تان را به‌طور کامل و زودبه‌زود تمیز کنید.

 • چرا اطراف اجاق گاز بوی گاز به مشام می‌رسد؟

به‌احتمال زیاد اجاق گازتان نشتی دارد. باید محل اتصال شیلنگ و شیر گاز را بررسی کنید. ازطرفی امکان دارد شیلنگ گاز سوراخ شده باشد و احتیاج به تعویض داشته باشد.

قبل از بررسی، پریز اجاق گاز را از برق بکشید.

 • چرا شعله گاز بیش از اندازه سوزان و پرحرارت است؟

احتمالا ترموستات اجاق گازتان شکسته یا احتیاج به تعمیر یا تعویض دارد. برای عیب یابی اجاق گاز با تعمیرکار مورد اعتمادتان تماس بگیرید.

چه مشکلات رایجی برای فر اجاق گاز پیش می‌آید؟

 • چرا فر گاز در درجه‌ای که تنظیم کرده‌ایم نمی‌ماند؟

مشکل از تنظیم ترموستات فر است. تنظیمات ترموستات را چک کنید.

 • چرا فر خوب گرم نمی‌شود؟

المنت یا سیستم جرقه‌زنی اجاق گازتان دچار مشکل شده است احتمالا باید عوض شود.

 • چرا غذا در فر یکنواخت پخته نمی‌شود؟

برای پخت غذا در فر تا جایی که می‌توانید از ظرف‌های کم‌ارتفاع استفاده کنید ولی اگر مشکل برطرف نشد باید حسگر دما یا المنت حرارتی را از لحاظ وجود مشکل بررسی کنید.

هزینه تعمیرات اجاق گاز چطور محاسبه می‌شوند؟

نمایندگی‌های مجاز تعمیر اجاق گاز نرخ‌های مصوب و تعیین شده‌ای دارند که مطابق با آن‌ها از مشتری هزینه دریافت می‌کنند. بهتر است برای عیب یابی اجاق گاز از تعمیرکاران مجاز کمک بخواهید. درصورتی که نیاز به تعویض قطعه وجود داشته باشد تعمیر کاران قطعه‌های باکیفیت و اصل را با مناسب‌ترین قیمت در اختیارتان قرار می‌دهند. البته درنهایت همه چیز بستگی به نوع قطعه، میزان مشکل و… دارد. درادامه بیشتر درمورد عوامل موثر بر تعمیر اجاق گاز برایتان توضیح می‌دهیم.

 

چه عواملی بر هزینه‌ی سرویس و تعمیر اجاق گاز اثر می‌گذارند؟

سرویس و تعمیر اجاق گاز به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • گارانتی اجاق گاز: اجاق گازهای جدیدتر تا چندین ماه یا حتی چندین سال ضمانت خرید دارند و شما می‌توانید از خدمات پس از فروش‌شان استفاده کنید. اگر اجاق گازتان خراب شود، قطعه‌های آسیب دیده به‌راحتی در بازار پیدا می‌شوند و نمایندگی نیز بعضی از قطعه‌ها را به رایگان برایتان تعمیر یا حتی تعویض می‌کند ولی اجاق‌های قدیمی‌ به احتمال زیاد گارانتی ندارند و قطعه‌هایشان هم در بازار به‌سختی پیدا می‌شوند. تمام این عوامل می‌توانند هزینه‌ی تعمیر را بالا ببرند.
 • خدمات مورد نیاز: اگر اجاق گازتان احتیاج به تعویض قطعه داشته باشد مطمئنا هزینه‌ی بیشتری را به شما تحمیل می‌کند.
 • حجم کار تعمیرمقدار زمانی که یک تعمیر کار برای عیب یابی اجاق گاز صرف می‌کند، روی قیمت نهایی تاثیر زیادی دارد. ممکن است تعمیر اجاق گاز چند ساعتی وقت بگیرد و واضح است که  تعمیرکار برای حجم کار بیشتر، مبلغ بیشتری دستمزد می‌گیرد.
 • تعمیرات مربوط به فر: فر اجاق گاز به این راحتی‌ها احتیاج به تعمیر پیدا نمی‌کند ولی زمانی هم که کم بیاورد و محتاج دستکاری شود، به‌طور متوسط هزینه‌ی بیشتری می‌برد.
 • هزینه‌ی رفت‌وآمدمی‌خواهید به نفع جیب‌تان کار کنید؟ پس بگردید و یک تعمیرکار حرفه‌ای نزدیک محل زندگی‌تان پیدا کنید؛ چون هرچه تعمیرکار مسیر بیشتری را برای رسیدن به منزل شما طی کند، حتما هزینه‌ی بیشتری هم بابت رفت‌وآمد طلب خواهد کرد.

برای تعمیر و عیب یابی اجاق گاز با کجا تماس بگیریم؟

اگر مشکلات مروبوط به اجاق گاز، فر و… با روش‌های ساده حل نشد می‌توانید با دیجی سرویس اردبیل تماس بگیرید. برای راحتی کار شما و تعمیر اجاق گاز تلفن  ۰۹۱۴۶۴۵۶۳۴۰ را در اختیارتان می‌گذاریم.