راهنمای تعمیر اجاق گاز ایلیا استیل

نمایندگی تعمیرات اجاق گاز ایلیا استیل در اردبیل

 

با توجه به اینکه با شناسایی دقیق دلیل بروز مشکل و ایراد می‌توانید، عیب یابی و تعمیر صحیح و اصولی اجاق گاز ایلیا را داشته باشید. بنابراین در این بخش برخی از رایج‌ترین ایرادات اجاق گاز ایلیا استیل را بیان می‌کنیم. باید توجه داشته باشید، که اجاق گاز وسیله‌ای است، که با گاز و برق سروکار دارد. بنابراین در صورت خراب شدن یا ایراد پیدا کردن اجاق گاز خود به رفع آن بپردازید. بدون شک استفاده از اجاق گاز خطراتی را به همراه دارد.

آموزش عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز ایلیا استیل

اجاق گاز ایلیا استیل مثل هر وسیله دیگر دچار نقص و ایراد می‌گردد. مواردی مثل استفاده نادرست از اجاق گاز ایلیا استیل و یا فرسوده شدن اجاق گاز، می‌تواند موجب مشکل در کارکرد اجاق گاز شود. با پیدا کردن علت‌های مشکلات اجاق گاز ایلیا استیل می‌توانید اقدامات درست برای آن انجام دهید.

 

تعمیر لولای درب اجاق گاز | علت خرابی درب اجاق گاز

دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو چیست | روش رفع بوی بد اجاق گاز

 

چرا مشعل اجاق گاز ایلیا استیل روشن نمی‌شود؟

 • مکانیسم کار اجاق گاز ایلیا استیل به این ترتیب است، که باید هوا و گاز از طریق شعله پیلوت محترق شوند. در صورتی که فندک خراب شده باشد، آنگاه جرقه ایجاد نشده و مشعل مورد نظر روشن نمی‌گردد.
 • یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل، مسدود بودن فندک اجاق گاز ایلیا استیل است. شما باید فندک را بررسی کنید، که مسدود نشده باشد.
 • کم بودن ارتفاع شعله فندک هم موجب می‌شود که جرقه به اندازه کافی ترموکوپل را گرم نکند.
 • خراب بودن بوبین و ترموکوپل از دیگر دلایل روشن نشدن مشعل اجاق گاز ایلیا استیل می‌تواند باشد.
 • مسدود بودن نازل یا ژیگلور هم مانع از آمدن گاز به مشعل می‌شود.
 • شما باید ابتدا جریان برق را قطع کنید و با استفاده از سوزن نازک، فندک را تمیز نمایید و  انسداد آن را برطرف کنید.
 • اجاق گاز ایلیا استیل را از نظر وجود جریان الکتریکی بررسی کنید. در صورتی که احتمال می‌دهید مشکل از فندک است و جرقه ایجاد نمی‌گردد، باید آن را عوض کنید.
 • برای تعویض فندک پیچ‌های صفحه روی اجاق گاز را باز کنید. حالا به صفحه زیرین دسترسی خواهید داشت. حالا می توانید  فندک، ترموکوپل و بوبین و همچنین نازل را ببینید.
 • اگر مشکل از فندک نبود، باید ترموکوپل را که در کنار فندک قرار دارد مورد بررسی قرار دهید. ترموکوپل با گرم شدن از یک طرف سیم و ایجاد جریان الکتریکی در طرف دیگر سیم فلزی، موجب فعال شدن بوبین می‌شود و آن را وادار به باز کردن شیر گاز می‌نماید.
 • در صورتی که ترموکوپل و بوبین از کار افتاده بود و درست عمل نمی‌کرد، باید آن را عوض نمایید.
 • همچنین اگر مشکل مسدود بودن نازل  بود به کمک سوزن نازل را که درون مشعل است را تمیز نمایید تا انسداد آن برطرف شود.

چرا گاز به مشعل اجاق گاز ایلیا استیل نمی‌رسد؟

 • چنانچه با باز کردن مشعل هیچ گازی به مشعل نمی‌رسد، باید مسیر گازرسانی را چک کنید. ابتدا بررسی نمایید که آیا تمام مشعل‌ها روشن نمی‌شود و به آنها گاز نمی‌رسد و یا تعدادی از مشعل‌ها دچار این مشکل شده‌اند. در صورتی که هیچ کدام از مشعل‌ها روشن نمی‌شدند، ابتدا از وصل بودن جریان گاز اطمینان حاصل کنید.  شاید گاز منطقه شما قطع باشد.
 • اگر فقط یکی از مشعل‌ها گاز نداشت، باید فندک و نازل را بررسی کنید. اگر نازل مسدود شده باشد، جریان گاز نمی‌تواند عبور کند و در نتیجه گاز به مشعل نمی‌رسد.

 دلیل بوی بد فر اجاق گاز نو چیست | روش رفع بوی بد اجاق گاز

برای بیشتر افراد این مشکل پیش آمده است که بعد از خرید یک اجاق گاز تازه با بوی بد فر اجاق گاز نو مواجهه می شوند. برای برطرف کردن این مشکل باید با دلایل این مسئله آشنا شوید. با داشتن اطلاعاتی در این باره می توانید به راحتی بوی بد اجاق گاز را از بین ببرید.

علت بوی بد دستگاه فر گازی جدید چیست

برای اکثر کاربران اجاق گاز نو مشکل این است که همراه با دود بوی بد از اجاق گاز های تازه خریداری شده بلند می شود. اما چه چیزی می تواند باعث چنین ایراداتی شود و چگونه می شود آن را حل کرد؟ بدون شک می توان با اطمینان گفت که این ایراد چندان جدی نمی باشد و به آسانی قابل حل است. فقط علت هایی وجود دارد که باید بدانید و توجه کنید تا از فر اجاق گاز استفاده نمایید.

آشنا شدن با معنی رنگ های مختلف شعله اجاق گاز

 • علت اصلی بوی نا خوشایند فر جدید عایق بودن فر است. این عایق ها به دلیل زیاد شدن دما این بوی بد را منتشر می نمایند.
 • علت پیدایش دود به رنگ سفید در فر تازه، روغن محافظ کوره می باشد. این روغن در هنگام ساخت فر و تولید این دستگاه در کارگاه استفاده می گردد.
 • یکی دیگر از دلایل بوی بد فر، گیره های محافظ است. اگر در حین استفاده از فر این بست ها را جدا ننموده باشید، به دلیل حرارت بالای دستگاه این بست ها می سوزند و بوی ناخوشایندی می دهند.

راه کار های از بین بردن بوی ناخوشایند فر در اجاق گاز جدید

برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تمام گیره ها و حفاظ هایی که به اجاق گاز وصل شده اند را بردارید، زیرا این قطعات برای جا به جایی راحت و بدون خطر دستگاه استفاده می شوند و کارایی دیگری ندارند. اگر حتی بخش کوچکی از این گیره ها و محافظ ها در اجاق گاز باقی بماند باعث ایجاد بوی بد در هنگام استفاده از دستگاه می شود.
 • سطح درونی فر گاز را کاملا پاک کنید. بهتر می باشد این کار را با یک تکه پارچه تمیز و کمی مواد شوینده مناسب مثل مایع ظرفشویی و آب به خوبی انجام دهید. در پایان فر گاز نوی خود را با حوله دیگری به خوبی خشک نمایید تا از مواد شوینده هیچ گونه اثری در سطح داخلی دستگاه باقی نماند.
 • برنامه تمیز کردن اجاق گاز خود را اجرا نمایید.

 

چگونه از گزینه Clean برای رفع بوی بد اجاق گاز جدید استفاده نماییم

در برخی از مدل های جدید دستگاه های فر گاز، برنامه Clean تعبیه شده می باشد. این گزینه در آخرین سطح دمای فر و به مدت دو الی سه ساعت به صورت خودکار انجام می گردد. برای روشن کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اگر غذا در فر بود آن را از دستگاه خارج کنید چون که دمای بالای فر همه غذا را از بین می برد.
 • در ادامه فر گاز خود را روشن کرده و گزینه Clean را در دستگاه اجرا نمایید.
 • هود آشپزخانه را باید روشن نمایید و پنجره ها منزل را تماما باز کنید تا بوی فر از بین برود.
 • در ادامه مرحله قبلی به احتمال بالا بوی نامطبوع به صورت کامل از بین برود و دیگر این بوی بد را حس نمی کنید.
 • اما اگر باز هم با ایراد بوی بد اجاق گاز جدید در آشپزخانه مواجه هستید، بهتر می باشد دوباره مرحله های ذکر شده را دنبال کنید.

برای اجرای برنامه تمیز کردن باید دمای فر را در بالاترین حد قرار دهید و یک تا دو ساعت در این حالت بگذارید.
اگر دستگاه فر شما گزینه Clean را دارا نمی باشد، باید دمای دستگاه را روی بیشترین درجه خود تنظیم کنید و یک الی دو ساعت فر را روشن کنید. به این ترتیب بوی بد و آزار دهنده دستگاه به صورت کامل از بین می رود.

برخی از مهمترین نکات در نگهداری از فر اجاق گاز چیست

اجاق گاز فر دار از لوازم ضروری هر خانه هستند. از مدل شعله اجاق گرفته تا شعله های برقی و مدل های دیجیتالی به روز، کار پخت و یا گرم کردن غذا را بر عهده  دارند. به همین دلیل می توان بیان کرد اگر این دستگاه به خوبی کار نکرد باعث ایجاد مشکل هایی در روند آشپزی می شود. البته هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چون هر اجاق گازی قبل از معیوب شدن نشانه هایی از خود نمایش می دهد، می توانیم از معیوب شدن دستگاه پیشگیری کنیم. برخی از نکات مهم در نگهداری از اجاق گاز فر دار به شرح زیر است:

از اجاق گاز و فر خود بوی تازه ای احساس می کنید

به احتمال بسیار بالا در حین پخت و پز انواع غذا ها بوهای مختلفی از فر ممکن است استشمام کنید. ولی اگر بوی تازه ای از اجاق گاز فر دار به مشام می رسد که تا به آن موقع با آن بو برخورد نکرده اید، علامت دهنده مشکل در مسیر کار دستگاه است. امکان دارد بویی مثل سیم سوخته را استشمام کنید که ممکن است جرقه یا آتشی را در ادامه برای دستگاه داشته باشد. از سوی دیگر اگر بوی گاز زیاد استشمام کردید، شک نداشته باشید که اجاق گاز نشتی دارد. بنابراین در کمترین زمان دستگاه را خاموش نمایید و با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

از اجاق گاز فر دار خود صدای عجیبی را می شنوید

اگر دستگاه گاز فر دار خرابی نداشته باشد خیلی بدون سر و صدا فعالیت خود را اعم از پخت و پز هر مواد غذایی انجام می دهند. اگر اصواتی مانند وزوز یا کلیک از دستگاه شنیدید، نشانه آن می باشد که یکی از قطعات دستگاه خراب یا شل شده است که باید تعمیر شود. هیچ احتمالی وجود ندارد که این صداها در اجاق گاز خود به خود و بدون تعمیر از بین بروند و خرابی این قطعه ها می تواند اجاق گاز شما را کلا از کار بیاندازد. بنابراین، در این موارد، یک تعمیرکار حرفه ای می تواند اجاق گاز فر دار شما را برای تشخیص مشکلات مهم و ردیابی منبع صداها بررسی کند. آنها حتی امکان دارد بتوانند تعمیرات پیشگیری کننده را برای جلوگیری از خرابی بزرگ انجام دهند و یک قطعه فرسوده در اجاق گاز را تعویض کنند.

 

ظروف درون اجاق گاز شما دچار سوختگی شوند

اگر در حین پخت و پز به درجه حرارت و شعله های دستگاه توجه می کنید و ظروف می سوزند، دلیلش این نیست که مهارت های شما در آشپزی را یک شبه به صورت کامل از دست داده اید. به احتمال بسیار بالایی اجاق گاز و فر مشکل دارد. فر به گونه ای طراحی شده است که غذای پخته شده را به افراد تحویل دهد، اما این عملکرد فقط زمانی پیش می آید که خرابی در کارکرد دستگاه شما وجود نداشته باشد. اما اگر ظرف های مخصوص درون فر دائما می سوزند، احتمال بالایی وجود دارد که ترموستات اجاق فر دار یا دیگر قطعات فر دچار مشکل شده است. هر چند حتی برترین آشپزها بعضی مواقع می توانند غذا را بسوزانند، ولی اگر این مشکل دائمی شود، زمان آن می باشد که فر خود را به خوبی بررسی نمایید.

دلیل طولانی شدن پروسه پخت غذا در فر چیست

طراحی اجاق گاز های فردار به روز به شکلی است که غذای داغ را در زود ترین وقت ممکن طبخ و تحویل دهند. حالا اگر زمان پخت غذا یا گرم شدن به وسیله اجاق گاز و فر زیاد شده باشد امکان دارد حسگر دما یا وقتی منبع برق اجاق گاز ایراد داشته باشد و در این مواقع بهتر می باشد برای چک کردن اجاق گاز تان با تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

مشعل های اجاق گاز نا هماهنگ می سوزد

خیلی از مردم به خدمات مشعل اجاق گاز فکر نمی کنند و به آن موضوع اهمیت نمی دهند. ولی اگر مشعل های گازسوز قدرت گرم نمودن غذا و خراب شدن را نداشته باشند، دلیل آن می باشد که به وسیله تعمیرکار حرفه ای تعمیر می شوند. در خیلی از مورد ها علت این مشکل می تواند مسدود بودن نازل گاز به وسیله بقایای مواد غذایی یا روغن غذا باشد. ولی گاهی اوقات قطعات فرسوده ای وجود دارد که نیاز به تعویض دارند.

چرا برق اجاق گاز فردار دچار مشکل شده است

اگر دستگاه اجاق گاز و فر شما به خوبی کار نمی کنند، مشکل لزوماً گاز دستگاه نمی باشد. اجاق ها و فر ها نیز برای عملکرد درست به برق هم نیازمند هستند. برای راه انداختن احتراق گاز و وسایل جانبی و گزینه هایی مثل چراغ های فر و تایمر دستگاه برق لازم می باشد. در اصل برق می تواند مشکل های بسیار جدی برای دستگاه های اجاق گاز به وجود آورد. به همین دلیل، شما برای تعمیرات دستگاه به یک تعمیرکار متخصص و کار بلد نیاز دارید که به راحتی بتواند هر مشکل الکتریکی را با خیال آسوده برطرف کند.

 

چرا بوی گاز در فضای اجاق گاز منتشر شده است؟

 • چنانچه در کنار اجاق گاز ایلیا استیل بوی گاز به مشام می‌رسید، باید در اسرع وقت برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.
 • امکان دارد بست سوپاپ گاز و شلنگ کامل بسته نشده باشد. از بست با کیفیت استفاده کنید و آن را محکم ببندید.
 • همچنین احتمال دارد که شلنگ گاز دچار تاخوردگی شده و یا پاره شده باشد. در این صورت باید آن را عوض کنید.
 • چنانچه شلنگ و همچنین لوله اصلی اجاق گاز به خوبی با بست محکم نشده باشد، امکان دارد بوی گاز به مشام برسد. باید همه بست‌ها و اتصالات اجاق گاز به منبع گاز را بررسی کنید.

 

چرا اجاق گاز ایلیا استیل دود می‌کند؟

 • اگر اجاق گاز ایلیا استیل شما نو است، علت دود زدن اجاق گاز می‌تواند روغنی باشد که در ساختار دستگاه به کار رفته است. برای برطرف کردن این بو صفحه اجاق گاز ایلیا را قبل از استفاده با ماده شوینده مخصوص اجاق گاز بشویید.
 • دود زدن اجاق گاز در اجاق گازی که قدیمی‌تر است امکان دارد به دلیل کثیف بودن صفحه آن باشد. در صورتی که تکه‌های غذا روی صفحه باشد و نزدیک مشعل کثیف باشد، آنگاه اجاق گاز دود می‌کند. بنابراین باید صفحه اجاق گاز خود را همیشه تمیز نگه دارید.

چرا فندک اجاق گاز ایلیا استیل جرقه نمی‌زند؟

 • فندک نقش مهمی در ایجاد احتراق در اجاق گاز ایلیا دارد. اگر فندک قادر به جرقه زدن نباشد، آنگاه مشعل روشن نمی‌شود. جرقه نزدن اجاق گاز ایلیا استیل می‌تواند به دلیل قطع بودن مسیر برق رسانی و فندک باشد. در صورتی که فندک از مدار خارج شده باشد یا سیم متصل به فندک خراب شده باشد، باید آن را عوض کنید. برای بررسی جریان برق به فندک، باید از یک مولتی متر استفاده نمایید. با کمک مولتی متر از وجود برق در فندک اطمینان حاصل کنید.
 • امکان دارد شکستن فندک  موجب شود، اجاق گاز ایلیا استیل جرقه نزند. اگر مدار برق رسانی به فندک سالم بود، اما باز هم فندک اجاق گاز جرقه نمی‌زد، این احتمال وجود دارد که فندک شکسته باشد. در این صورت باید فندک را عوض کنید.

 

علت صدای زیاد شعله‌ها در اجاق گاز ایلیا استیل چیست؟

 • چنانچه در هنگام روشن کردن اجاق گاز ایلیا استیل شعله‌ها با صدای زیاد می‌سوزند، مشکل در جریان هوا رسانی به شعله‌ها است‌. احتمالاً سر و صدای شعله‌ها به دلیل تنظیم نبودن هوای ورودی به مشعل است.
 • برای رفع مشکل کافی است میزان گاز ورودی و همچنین هوا را تنظیم نمایید. در اجاق گاز های قدیمی با باز کردن صفحه روی اجاق گاز می‌توانید محفظه مخلوط کن گاز و هوا را ببینید. با چرخاندن تنظیم کننده هوا میزان هوای ورودی را کنترل نمایید.
 • مهره‌هایی برای تنظیم گاز وجود دارد، که با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت میزان جریان گاز افزایش یافتع و با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت میزان گاز ورودی کم می‌گردد.
 • در اجاق گازهای جدید معمولا نیاز به تنظیم گاز و هوا نیست. چون فاصله بین لوله رابط و همچنین قطر نازل به اندازه تنظیم شده است تا هوا و گاز با مقادیر مشخص با هم ترکیب شوند.

 

چرا شعله‌های اجاق گاز ایلیا استیل آبی نمی‌سوزد؟

 • باید توجه داشته باشید، که شعله مشعل باید رنگ و ارتفاع مناسبی داشته باشد. اگر رنگ شعله آبی نیست و به صورت نارنجی و یا زرد می‌سوزد، باید در کمترین زمان برای تعمیر آن اقدام نمایید.
 • از جمله دلایل زرد سوختن شعله می‌توان به تنظیم نبودن میزان هوا و گاز در صفحه مخلوط کن اشاره کرد، که در این صورت کافی است پیچ‌های روی صفحه اجاق گاز را باز نمایید، تا به سطح زیرین دسترسی پیدا کنید. در کنار هر شعل، یک صفحه مخلوط کن خواهید دید. با پیچاندن پیچ تنظیم هوا میزان هوا را تنظیم نمایید و با پیچاندن مهره گاز هم می‌توانید میزان جریان گاز را کم و زیاد کنید.
 • در برخی از اجاق گازها تنظیم نبودن فاصله لوله نازل و رابط دلیل زرد سوختن مشعل اجاق گاز ایلیا استیل است، که باید فاصله لوله رابط و یا قطر نازل را کم و زیاد کنید.
 • یکی دیگر از دلایل زرد سوختن شعله‌های اجاق گاز ایلیا استیل، کثیف بودن مشعل می‌باشد که موجب می‌شود، مشعل‌ها به صورت آبی و یکدست نباشند. با کمک مواد شوینده مخصوص، اجاق گاز را تمیز نمایید. تا مشعل‌ها از هرگونه ماده غذایی و چربی تمیز شوند.

 

 

 

دلیل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز ایلیا استیل چیست؟

 • اگر فندک به صورت پیوسته جرقه می‌زند و جرقه زدن آن تمامی ندارد، باید به دنبال برطرف کردن مشکل اجاق گاز باشید.
 • سوختن جعبه فندک می‌تواند موجب جرقه زدن مداوم فندک شود. اگر اجاق گاز ایلیا استیل به طور پیوسته جرقه می‌زند، حتماً برق دستگاه را بکشید و از وصل کردن مجدد برق خودداری نمایید. چون امکان دارد سبب آسیب به جعبه فندک اجاق گاز شود.
 • وجود رطوبت و وارد شدن آب به داخل جعبه فندک هم یکی از دلایل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز استیل می‌باشد. شما باید از تمیز بودن و نبود آب و رطوبت داخل جعبه فندک اطمینان حاصل کنید. اگر به تازگی اجاق گاز خود را شستید و مشکل جرقه زدن مداوم فندک پیش آمده است، به احتمال زیاد مشکل از رطوبت می‌باشد. رطوبت را کاملاً بگیرید.
 • در صورتی که به صورت مداوم دکمه فندک فشار داده شود، احتمال دارد جرقه زنی ادامه یابد و متوقف نشود.
 • سر رفتن مواد غذایی از دیگر دلایل خرابی فندک و جرقه زدن مداوم آن است. در صورتی که جرم و چربی‌های زیادی فندک را مسدود کرده باشند، این اتفاق رخ خواهد داد. بنابراین با مواد شوینده مناسب اجاق گاز، اقدام به تمیز کردن آن نمایید.
 • ترانس فندک را هم مورد بررسی قرار دهید. احتمال دارد مشکل از جعبه فیوز یا ترانس نیز باشد. خراب شدن جعبه فندک و اتصالی در مدار آن، موجب جرقه زدن مداوم فندک می‌شود. با عوض کردن جعبه فندک می‌توانید این مشکل را برطرف نمایید.