عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان چگونه است؟

 

آبگرمکن‌های دیواری معمولا با سردتر شدن هوا، دچار مشکلات و عیب‌های زیادی می‌شوند. شاید علت این مشکل، این باشد که افراد در روز‌های سرد سال، بیشتر به آب گرم نیاز دارند و همین موجب خرابی آبگرمکن‌ها می‌شود؛ اینجاست که تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان اهمیت خود را نشان می‌دهد.

فرسودگی قطعات، استفادۀ طولانی مدت از آبگرمکن، بی‌توجهی به مشکلات و عدم سرویس آبگرمکن موجب به وجود آمدن عیب‌های زیادی چون کاهش فشار آب، تغییر رنگ آب، چکه کردن آب، گرم نبودن آب و… می‌شود.

خوشبختانه قطعات آبگرمکن دیواری بوتان به دلیل اینکه ساخت ایران است، قابل تعمیر و تعویض بوده و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را عیب‌یابی و تعمیر کرد. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما نحوۀ عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک را قرار دهیم تا بتوانید به‌راحتی از مشکل آبگرمکن خود مطلع شوید.

برای تعمیر آبگرمکن دیواری، در اولین مرحله باید عیب‌یابی و بررسی انجام شود و پس از آن لازم است آبگرمکن را برای تعمیر به فردی که در این زمینه تخصص دارد واگذار کنیم؛ زیرا بررسی قطعات آبگرمکن کار آسانی نیست .  

دلایل تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان

گاهی ممکن است یک تنظیم اشتباه و یا یک اشتباه در عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان سبب خرابی، سرد شدن و سرد ماندن آب، و داغ شدن بیش از حد آب درون لوله‌ها بشود، که در نتیجه می‌تواند سبب خرابی عملکرد و خرابی دستگاه شود. به همین دلیل، بهتر است زمانی که شما آبگرمکن دیواری را خریداری می‌کنید؛ نصب و تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان آن را هم به افرادی که در این حوزه تخصص دارند واگذار کنید.

همچنین، اگر قصد تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان و عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان را دارید، یا می‌خواهید علت روشن ماندن آبگرمکن دیواری بوتان را بدانید، از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید. در ادامه به ۳ مورد از مشکلات اصلی آبگرمکن که نیاز به تعمیر دارد، می‌پردازیم.

 1. خراب شدن سنسور

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن‌ها (water heater) پیش بیاید و نیاز به تعمیر داشته باشد، خرابی سنسورها است. خرابی سنسورها باعث داغ شدن زیادی آب می‌شود که باید برای تعمیر آن اقدام نماییم.

 1. جرقه زدن دستگاه

یکی دیگر از مواردی که اگر اتفاق بیافتد، تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان و عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان واجب می‌شود، جرقه زدن دستگاه است. جرقه زدن دستگاه بدین معناست که دستگاه پس از جرقه زدن خاموش می‌شود. این امر به دلایل گوناگونی مانند موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • رسوب‌گرفتگی الکترودها
 • خراب شدن سنسورها
 • درست نبودن جای شیر‌های آب سرد و گرم
 1. خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن

خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن، یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که شاید یک روز برای ما نیز اتفاق بیافتد و مجبور باشیم آن را تعمیر کنیم.

اما دانستن علت هر خاموشی و عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان، قبل از دیدن کارشناسان و رفع اشکال، بسیار مفید است. در باب دلایل خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افت فشار گاز یا آب ورودی
 • خراب شدن شمعک
 • خراب شدن واشر
 • خراب شدن مشعل آبگرمکن

برای حل این مشکل، باید از متخصصین تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان کمک بگیریم؛ چون وسایل گازسوز حساسیت بسیار بالایی دارند و یک اشتباه در تعمیر آن، ممکن است باعث آتش‌سوزی در کل خانه شود.

 1. تغییر رنگ آب خروجی آبگرمکن

هنگامی که رنگ خروجی آب از دستگاه‌های آبگرمکن تغییر کند، ما باید تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان خانه یا محل کار خود را انجام دهیم. دلیل این مشکل اکسید شدن لوله‌های آبگرمکن است که برای رفع این مشکل و عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان، باید لوله‌های آبگرمکن را تعویض کنیم.

 1. نشتی گاز در آبگرمکن

نشتی گاز در آبگرمکن دیواری بوتان و سایر آبگرمکن‌ها، یکی از خطراتی است که در صورت بی توجهی به آن ممکن است؛ خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. به همین جهت، تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان و عیب یابی آبگرمکن دیواری از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه، ۵ علت نشتی گاز ابگرمکن را برایتان قرار می‌دهیم.

۵ مورد از مهم‌ترین دلایل نشتی گاز آبگرمکن

در صورتی که آبگرمکن شما دچار نشتی شد، بایستی برای تعمیر آن از افراد متخصص کمک بگیرید تا به عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بپردازند. در صورت نشتی گاز، می‌توان موارد ذکرشده در زیر را بررسی کنید:

 1. اورینگ خراب شده است.
 2. رابط شمعک سوخته است.
 3. واشر شیر آبگرمکن خراب شده است.
 4. بدن رگلاتور شکسته یا ترک خورده است.
 5. واشر هواگیری فرسوده است.

 

 1. گرم نشدن آب خروجی آبگرمکن

وظیفۀ اصلی آبگرمکن، تولید آب گرم است. اگر بنا به هر دلیلی آبگرمکن نتواند آب گرم مصرفی خانه را تأمین کند، بود و نبود آن فرقی ندارد. گرم نشدن آب ممکن است دلایل مختلفی اعم از رسوب گرفتن مبدل‌های حرارتی، رسوب در مخزن آب، خرابی قطعات آبگرمکن، خرابی دیافراگم آبگرمکن و… داشته باشد.

شما می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل اقداماتی چون رسوب‌زدایی و جرم‌گیری آبگرمکن را انجام دهید و در صورتی که مشاهده کردید وضعیت آبگرمکن تغییر نکرد، اقدام به بررسی کردن دیافراگم آبگرمکن نمایید. دیافراگم آبگرمکن یک قطعه پلاستیکی مشابه واشر است که تعویض کردن آن سخت نیست و زمان زیادی از شما نمی‌گیرد.

 1. کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن

علت اصلی کم شدن فشار آب، رسوب گرفتن لوله‌های آبگرمکن است. علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن‌های دیواری بوتان نیز می‌تواند به خاطر کاهش فشار شیر آب سرد ورودی باشد. گاه ممکن است شیر ورودی رسوب بگیرد و به همین دلیل آب گرم با فشار کمی خارج شود.

برای رفع این مشکل شما باید آبگرمکن خود را رسوب‌زادیی کنید. برای این کار شما می‌توانید از تعمیرکاران حرفه‌ای سایت ایران بوتان بخواهید تا اقدام به تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان شما نمایند.

 1. کم بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان

همان‌طور که می‌دانید خرابی شعله آبگرمکن تفاوتی با خرابی دستگاه آبگرمکن ندارد؛ زیرا فرایند گرم شدن آب با روشن شدن شعله آغاز می‌شود. در صورتی که شعلۀ آبگرمکن شما کم است، می‌توانید مراحل زیر را به صورت منظم طی کنید:

 1. ابتدا دستگاه آبگرمکن را خاموش کنید و اندکی صبر کنید تا دمای دستگاه کاهش پیدا کند.
 2. درب آبگرمکن را به آرامی باز کنید.
 3. پیچ‌های مشعل آبگرمکن را باز کنید.
 4. با دستمال و کمی مایع شوینده مشعل و نازل آبگرمکن را تمیز کنید.
 5. سپس مشعل را مجدد وصل کنید و آبگرمکن را روشن کنید.

عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک

در مورد عیب یابی آبگرمکن دیواری باید بگوییم که حتی اگر شما بهترین آبگرمکن دیواری بوتان را هم خریداری کنید و راهنمای آن را دنبال کنید، باز هم آبگرمکن شما نیاز به سرویس و تعمیر خواهد داشت. در ادامه عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک، به نشانه‌هایی از خرابی آبگرمکن بوتان اشاره می‌کنیم که در نهایت باعث می‌شود شما آبگرمکن بوتان را عیب یابی کرده و به تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان بپردازید.

تعمیر آبگرمکن دیواری، کاری آسان نیست و نیاز است آن را به دست یک متخصص بسپارید.

 • آب گرم تولیدی توسط آبگرمکن، تغییر رنگ می‌دهد و بوی بدی دارد.
 • آب خروجی از آبگرمکن، گرم نیست.
 • آب گرم فشار خوبی ندارد.
 • آبگرمکن سریع خاموش می‌شود.

چرا تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان ضروری است؟

رفع مشکلات آبگرمکن‌های دیواری بوتان، موضوعی است که در ادامۀ این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم. از مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن دیواری بوتان پیش بیاید و نیاز به تعمیر داشته باشد، می‌توان به خاموش شدن شمعک، نوسانات حرارتی آبگرمکن، بوی بد آب داغ و تولید صداهای گوش‌خراش اشاره کرد.

گاهی ممکن است یک اشتباه کوچک در تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان، باعث از کار افتادن کل سیستم آبگرمکن شود. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر آبگرمکن‌های خود، از افراد کاربلد بخواهید به شما کمک کنند.

رفع خرابی آبگرمکن دیواری بوتان در منزل

همۀ ما در منزل، از آب گرم برای کارهایی مانند: حمام کردن، شستن لباس‌ها، شستن ظرف‌ها و… استفاده می‌کنیم. بنابراین، زمانی که آبگرمکن دچار عیب شود، باید سریعاً آن را تعمیر کنیم تا برای آب گرم مصرفی در منزل دچار کمبود نشویم.

جدول عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک

علت عیب یابی
گرما به آب منتقل نمی‌شود  رسوب گرفتن مبدل حرارتی آبگرمکن
رنگ شعلۀ آبگرمکن نامناسب است فشار گاز کم است

شیر پروانه‌ای آبگرمکن باز نیست