ایرادات رایج آبگرمکن ها را بشناسیم تا در هزینه تعمیرات، صرفه جویی کنیم

تمام وسایل الکترونیکی و مکانیکی در طول زمان ممکن است دچار مشکلاتی شوند و نیاز به سرویس یا حتی تعمیر و تعویض قطعات خود داشته باشند. استهلاک دستگاه هایی مانند آبگرمکن، به دلیل استفاده زیاد و رسوبات آب، بسیار بالاست.

 

در این مجله قصد داریم تا شما را با چند مشکل پر تکرار و رایج در مورد آبگرمکن ها و همچنین مواردی که به عمر بیشتر آن ها کمک می کند، آشنا کنیم.

 

Ξ سوالات رایجی که به هنگام خرابی آبگرمکن گازی مطرح می شوند

در ابتدا قصد داریم ۶ سوالی که به طور معمول برای افراد، به هنگام خرابی آبگرمکن های گازی دیواری، پیش می آید را مورد بررسی قرار دهیم و عللی که موجب این اتفاق می شوند را بیان کنیم.

 

۱) آبگرمکن روشن می شود اما آب را به خوبی گرم نمی کند یا اصلاً گرم نمی کند

اگر آبگرمکن شما روشن می شود اما آب خروجی از آبگرمکن به اندازه کافی گرم نیست، می تواند دو دلیل داشته باشد.

 

♦ دلیل اول: ممکن است شعله به خوبی نسوزد و اندازه مطلوبی نداشته باشد.

اگر شعله به خوبی نمی سوزد و رنگ و اندازه شعله مطلوب نیست، ممکن است به دلایل زیر باشد.

⊕ شیر ربع گرد بسته است یا کامل باز نیست

⊕ فنر سوپاپ آب ایراد دارد

⊕ گاز ورودی کم فشار است

 

♦ دلیل دوم: شعله مناسب است اما گرما به آب منتقل نمی شود.

درصورتی که شعله مناسب است ولی آب گرم نمی شود، به دلیل رسوب گرفتن مبدل است. املاح آب پس از مدتی داخل مبدل رسوب می کند و مانع از انتقال گرما به آب می شود.برای رفع این مشکل، باید رسوب زدایی آبگرمکن دیواری انجام شود.

 

۲) آبگرمکن اصلاً روشن نمی شود

در زمانهایی که شما شیر آب گرم را باز می کنید و آبگرمکن روشن نمی شود، لازم است موارد زیر را کنترل کنید.

⊕ مسدود شدن شمعک

⊕ بسته بودن شیر اصلی گاز

⊕ مسدود شدن و گرفتگی لوله مبدل و شیر احتراق

⊕ خرابی دیافراگم

⊕ مسدود شدن دودکش و خارج نشدن محصولات احتراق

⊕ قطعی گاز ساختمان

 

۳) آبگرمکن پس از روشن شدن خودش خاموش می شود

در مواقعی که آبگرمکن شما روشن شده و مجدد خاموش می شود می تواند به دلیل خرابی ترموکوپل، واشر دیافراگم و شیر مغناطیسی آن باشد. در بعضی مواقع، نقص در مشعل آبگرمکن، ارتفاع بالای شمعک و همچنین افت فشار آب و گاز، باعث خاموش شدن آبگرمکن می شود.

 

البته گاهی اوقات، رسوب گرفتن مبدل نیز می تواند مشکل شاز شود و باعث گرفتگی لوله ها و داغ شدن بیش از حد مبدل و خاموش شدن دستگاه، توسط ترموستات شود.

 

۴) آب گرم خروجی از آبگرمکن، رنگ و بوی خاصی دارد

رنگ گرفتن آب و متمایل شدن به رنگ های قهوه ای، زرد و نارنجی، نشانه  زنگ زدگی لوله های آبگرمکن و یا مبدل می باشد. اگر آب خروجی از آبگرمکن شما، رنگ گرفته است و یا حتی طعم و بوی آن تغییر کرده، به دلیل اکسید شدن لوله های مسی آبگرمکن است.

 

استفاده از آب در این حالت برای سلامت شما مضر است و پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر برای تعویض لوله های آبگرمکن و مبدل، اقدام نمایید.

علت تغییر رنگ، بو و مزه آب خروجی، اکسید شدن لوله های مسی آبگرمکن است.

۵) فشار آب گرم کم است

کم شدن فشار آب گرم، مشکلی است که معمولاً با آن مواجه می شویم و علت اصلی آن هم رسوب گرفتن آبگرمکن و لوله های آن است. گاهی شیر ورودی رسوب می گیرد و این باعث می شود فشار آب سرد ورودی به آبگرمکن کم باشد که به طبع آن، آب گرم نیز با فشار کمی خارج می شود.

 

رسوب در آبگرمکن می تواند باعث بروز خطر شود. بنابرین در صورتی که متوجه رسوب گرفتگی در آبگرمکن شدید، هرچه سریع تر برای از بین بردن رسوبات اقدام کنید.

 

اگر در مناطقی زندگی می کنید که سختی آب بالاست، بهتر است یک فیلتر، در محل ورودی آب سرد به آبگرمکن، نصب کنید و اگر فیلتر نصب کرده اید، به صورت منظم بررسی کنید تا در صورت جرم گرفتگی آن را تمیز کنید.

 

فشار کم آب گرم خروجی، یکی از مشکلات رایج آبگرمکن ها

۶) آب خروجی، مشکل سرد و گرم شدن دارد

سرد و گرم شدن آب، مشکل ناخوشایندی است که همه ما بارها با آن مواجه شده ایم. گاهی اوقات علت این مشکل، مربوط به آبگرمکن نیست و ممکن است به دلیل مناسب نبودن لوله کشی ساختمان باشد.

 

اما در بیشتر اوقات این مشکل به دلایلی همچون کم بودن فشار آب ورودی به آبگرمکن، گرم نشدن آب داخل مخزن به دلیل رسوبات و شعله نامناسب آبگرمکن است. در مواقعی که آبگرمکن شما به دلیل مصرف زیاد، رسوب گرفته باشد و دیگر کارایی لازم را نداشته باشد، نیاز است که اسید شویی انجام دهید.

 

استفاده از جوهر نمک برای تمیز کردن قسمت داخلی آبگرمکن و مبدل و لوله ها میتواند عملکرد آبگرمکن شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. لازم به ذکر است این کار باید توسط متخصصین و سرویسکاران مجاز انجام شود .

سرد و گرم شدن پیوسته آب خروجی